top of page

Dijital Baskı Nedir?

Temel olarak evlerimizde kullandığımız masaüstü yazıcılarımızda birer dijital baskı makinesidir, Sadece sayfalar üzerine baskı yapabilen bu ufak makineler teknoloji ilerledikçe daha büyük ve daha geniş yelpazede baskı yapabilir hale geldiler.

Dijital baskının tarihine bakacak olursak, ilk elektronik baskı sistemini Chester Carlson 1938"de inşa etmişti, HP 'nin ise bugün kullanılan mürekkep püskürtmeli ilk yazıcıyı satışa sunması tam 50 yıl aldı ve ancak 1988 yılında tam 1000$ fiyat etiketiyle satışına başlanmıştı. İlk lazer yazıcı ise 1971 yılında tahmin edebileceğiniz gibi Xerox tarafından üretildi ve geliştirilmesi tam 2 yıl aldı.

Peki neden adına dijital baskı diyoruz?

Bunun en önemli sebebi bilgisayar ekranında gördüğünüz herhangi bir görüntüyü herhangi bir ara ürün olmadan (kalıp, film, vb.) olmadan direkt olarak istenilen malzemeye (kağıt, etiket, pvc, vb.) bekleme olmadan basabilmesidir.

Aşağıda bu ürünlerin en başta gelenleri mevcuttur;

Folyo Baskı

Folyo kendinden yapışkanlı ve PVC (Plastik) bir üründür. Dış mekan folyo suya dayanıklı, iç mekan ise suya dayanıksızdır (Laminasyon ile dayanıklı hale getirilebilir). Folyo baskı; cam giydirme, cephe kaplama, stand giydirme ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Opak bir üründür, belli bir oranda ışık geçirir.

Vinil - Banner Baskı

Vinil; branda benzeri bir üründür ve güneşe ve suya karşı çok dayanıklıdır. Germe tabela imalatında ve Afiş yapımında kullanılır.

Oneway Vision Baskı

Oneway vision delikli ve kendinden yapışkanlı bir üründür, cam yüzeylerde kullanılır. İç kısmından bakıldığında dışarıyı gösterirken, dışarıdan bakanlar baskılı alanı yani reklamınızı görürler.

Kumlama Baskılı

​Kumlama folyo, Buzlu cam görünümü verilmek istenilen yerlerde kullanılır, üzerine baskıda yapılabilir. Kesim yapılarak farklı modeller cam üzerine uygulanabilir (Şeritler, desenler, vb.)

Kumlama Folyo

​Kumlama folyo, Buzlu cam görünümü verilmek istenilen yerlerde kullanılır, üzerine baskıda yapılabilir. Kesim yapılarak farklı modeller cam üzerine uygulanabilir (Şeritler, desenler, vb.)

Mesh Baskı

Mesh; vinilin farklı bir versiyonudur, delikli olduğu için rüzgarı geçirir. Çok rüzgar alan yerlerde, bina ön cephelerinde germe veya afiş olarak kullanılması uygundur.

Duratrans Baskı

Duratrans çok iyi ışık geçirgenliği olan bir üründür, AVM lerde menü boardlarda veya ışıklı görsellerin önemli olduğu yerlerde kullanımı yaygındır.Restoran içlerinde, avm içlerinde ve tur firmaları gibi görsel iletişime önem verilen yerlerde kullanılır.

Fotoğraf Baskı

Parlak, Mat ve Satine olarak Yapılabilen içmekan baskıdır, Yapışkanlı değildir, Büyük ebat makinelerimiz sayesinde dev fotoğraf çıkışları alabilirsiniz.

Canvas Kumaşı Baskı

Canvas (Kanvas) Kumaşı %100 Pamuktan üretilen özel bir kumaştır, Piyasada polyester muadilleri olmasına karşın aynı görselliği veremezler, Bu kumaşlar basıldıktan sonra 1. sınıf fırınlanmış kasnaklara gerilerek tablo haine getirilirler, Canvas ile ilgili örnek görmek ve alışveriş yapmak için www.canvaspazari.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

A4 - A3 Baskı ve Daha Fazlası

A3 ve A4 Dijital Çıktılar, 80 gr'dan 350 gr'a kadar her türlü çıktı alınabilmektedir.

Please reload

Dijital Baskı Hakkında Bilmek İstedikleriniz

bottom of page